Hozzájárulok, hogy a weboldal látogatásakor a számítógépemen sütiket (cookie) helyezzen el, amelyek segítségével az oldalon tett látogatásom adatait webanalitikai céljából felhasználják.
Részletes tájékoztatás a Adatkezelési tájékoztató dokumentumban található. További információ.   Rendben, elfogadom

Bulgária

A Bulgáriába belépő külföldi állampolgárok, akik 48 óránál tovább tartózkodnak az országban, kötelesek a szálláshelyüket hivatalosan a lakhely szerinti rendőrkapitányságon bejelenteni. Szállodákban ez automatikusan történik, egyébként pedig a szállásadó kötelessége. A határon belépéskor mindenki kap egy statisztikai lapot, amelyet a határon kilépéskor bevonnak. A szálláshely bejelentését a helyi rendőrség ezen lapok alapján igazolja. Elmulasztása 100 USD-ig terjedő pénzbírság kiszabását vonja maga után. A 48 órát meghaladó bejelentés nélküli tartózkodás akár 1000 USD-ig terjedő pénzbírsággal járhat.

Bulgáriába gépkocsival történő belépéskor a nemzetközi gépkocsi-biztosítási kártya (zöld kártya) felmutatása kötelező. 2001. december 1-től az ország területére tranzit, vagy rövidebb tartózkodási céllal belépő külföldieknek is kötelező az egészségbiztosítás. (A teljes körű utasbiztosítás megkötését ettől függetlenül is feltétlenül javasoljuk.)

A bolgár határőrizeti szervek a gépjárművel belépő külföldi állampolgár útlevelébe regisztrálják a belépő gépjármű adatait is, ami azt jelenti, hogy kizárólag azzal a gépjárművel lehet elhagyni az országot, amellyel a belépés történt. Más gépjárművel, vagy a regisztrált gépjármű nélkül történő mindenfajta határátlépési kísérletet a bolgár határőrizeti szervek illegális gépjármű-importként kezelnek. Amennyiben valamilyen oknál fogva (baleset, meghibásodás, a gépkocsi eltulajdonítása, stb.) a határon történő kilépés mégis a regisztrált gépkocsi nélkül történik, előtte azt a helyi vámügyi szerveknél igazoltatni kell.

Bulgáriában megszüntették a helyszíni bírságot. Ez azt jelenti, hogy a gépjárműveket igazoltató hatósági személy szabálysértés megállapítása esetén köteles a pénzbírságról csekket kiállítani, amelyet a szabálysértő személynek nem helyben, hanem a legközelebbi pénzintézetnél kell befizetnie. Bármiféle helyszínen történő fizetési kötelezettség kirovása jogtalan. Külföldi állampolgárok korlátozás nélkül vihetnek be levát, vagy külföldi valutát Bulgáriába, de az 500 leva, vagy az annak megfelelő külföldi valuta feletti összegről írásban kell nyilatkozniuk (1 EU = 2 BGL). Kilépésnél 5000 leva, vagy annak megfelelő valuta szabadon kivihető, 5000 és 20.000 leva közötti összeg esetén írásban kell nyilatkozni, igazolva a pénz eredetét (pl. a belépésnél kitöltött nyilatkozattal). A 20.000 levás határt meghaladó összeg esetén pedig a Bolgár Nemzeti Bank engedélyét kell kérni. Készpénzt bankjegykiadó automatáknál célszerű felvenni. Az automaták a tengerparti üdülőhelyeken is megtalálhatók. Utcán történő pénzváltás nem ajánlott.

Az utasforgalomban vámmentesen vihető be a szokásos személyi használatú tárgyakon kívül 200 db cigaretta, vagy 50 db szivar, vagy 25 dkg dohány, 1 liter égetett szeszesital, 2 liter 22 % alatti alkoholtartalmú ital, 2 liter bor, 0,5 kg kávé, vagy 20 dkg neszkávé, 10 dkg teafű, vagy 4 dkg granulált tea, 50 ml parfüm, 250 ml kölni, 37 gr arany és 300 gr ezüst ékszer, valamint 100 USD értékű ajándék (melynek értékét számlával igazolni kell). A fenti értékhatárt meghaladó mennyiségű ékszert a vámnál be kell jelenteni, és meglétét kilépéskor ellenőrzik. Útlevél (személyazonosságot igazoló okmány) elvesztésekor, a Külföldiek Adminisztratív Ellenőrző Hivatalától (Szluzsbata za adminisztrativen kontrol na csuzsdencite) igazolást kapnak a jegyzőkönyv felvételéről. Az útlevelet helyettesítő okmányért a nagykövetség konzuli részlegéhez kell fordulni. (Lásd. alul)

Tudnivalók gépkocsival utazók részére:

A 2003. évi idegenforgalmi szezonban is gyakoriak a gépkocsi-lopások, különösen a külföldi rendszámú személygépkocsik eltulajdonítása. A nyaralás zavartalansága érdekében javasoljuk a repülőgéppel, vonattal, autóbusszal történő utazást! Belépéskor a határon fizetendő autópályadíj kilométerenként 0,10 USD, de minimum 5 USD (Bulgáriában ugyanis az autópályákon nincsenek kapuk, és matricás rendszer sem működik). Az autóutak használatáért az autópályadíj felét kell fizetni.

A fenti címeken a Kalotina (jugoszláv határ) – Szófia-Kulata (görög határ) útvonalon személygépkocsira nem kell díjat fizetni. A Kalotina-Szófia-Plovdiv-Szvilengrad (görög-török határ) útvonalon fizetendő díj: 15 USD. Amennyiben az országból való kilépéskor a fenti díjak kifizetésének igazolását kérik, és azt nem tudják igazolni, 50 USD büntetést róhatnak ki. Az útmenti parkolók és pihenőhelyek használatáért – ugyancsak belépéskor – 2 USD a fizetendő díj.

A Rusze-Giurgiu Duna-hídon történő áthaladás díjai:

  • személygépkocsi 7 USD
  • autóbusz (5-16 tonnáig) 36 USD
  • kamion 95 USD
  • utánfutó (750 kg-ig) 8 USD
  • személyenként 3 USD

Komphasználati díjak: Vidin-Calafat

  • személyautó 21 USD 17 EUR
  • személyenként 4 USD 3 EUR
  • autóbusz 55 USD 45 EUR
  • személyautó+utánfutó 42 USD 35 EUR
  • kamion 95 USD 85 EUR

Orjahovo-Becket

  • személyenként 4 USD 3 EUR
  • személyautó 22 USD 17 EUR
  • autóbusz 55 USD 45 EUR
  • személyautó+utánfutó 40 USD 35 EUR
  • kamion 95 USD 95 EUR
  • mikrobusz+utánfutó 50 USD 45 EUR
  • autóbusz+utánfutó 65 USD 55 EUR

Fenti díjakon kívül a belépéskor a jármű fertőtlenítéséért (a fertőtlenítő vályún történő áthaladásért) 2 USD-t kell fizetni.

Az autós turisták ne aludjanak az autóban, általában kerüljék az éjszakai autózást, értéktárgyakat, autós táskát, stb. napközben se hagyjanak ellenőrizetlenül a gépkocsiban! A bolgár rendőrség központi segélyhívó száma: 166, a mentőké 150, a tűzoltóságé 160. A belépő külföldiek a határállomásokon a rendőrség hívószámait idegen nyelveken ismertető tájékoztató füzeteket kapnak. Autómentő telefonszáma: 91-146

A rendőrök egyenruhája kék színű, de a közlekedési rendőrök kiegészítésként sárgás-zöldes fényvisszaverő mellényt viselnek. A közlekedési rendőrség (KAT) személygépkocsijain a különleges megkülönbözető jelzést (kék lámpa) a szélvédő felső részénél, annak teljes szélességében helyezték el.

Háromféle utcai telefon üzemel Bulgáriában:

  1. BTK (állami), a fülke színe szürke, zsetonnal működik (1 zseton ára: 50 sztotinka).
  2. Mobika (magán), a fülke színe kék, kártyával (5-15 BGL) és zsetonokkal is működik.
  3. Bulfon (magán), a fülke narancsszínű, csak kártyával (5-25 BGL) működik.

A megfelelő kártyákat és zsetonokat újságárusító pavilonokban, üzletekben, stb. lehet megvásárolni.

Bulgáriában a kapitalista átmenet nem igazán volt zökkenőmentes. Az országban gazdasági és szociális káosz uralkodik. A zavarosban halászók óriási pénzeket keresnek, miközben az átalakulás vesztesei egyre nagyobb nyomorba süllyednek. Ha azt látjuk az utcán, hogy emberek szedik fel a telefonvezetékeket, nehogy azt higgyük, hogy a telekommunikácós rendszer fejlesztésén dolgoznak. Egyszerűen lopják a rezet, hogy valahogyan megéljenek.

A viszonylagos olcsóság az ide érkező turisták számára nagyon kedvező, a síterepek és a tengerpart nevetségesen olcsó a fejlettebb országokhoz képest. Badarság kihagyni ezt az országot, a kisebb kellemetlenségeket, amelyek sajnos előfordulhatnak, tökéletesen kompenzálja az, hogy nagyon kevés pénzért csodálatos bizánci és római romokat, középkori kolostorokat, templomokat, mecseteket találhatunk, hosszú, homokos tengerpartokon sütkérezhetünk, és a kávéházak teraszain mesés kávét ihatunk.

Környezet, éghajlat

Bulgária Európa és Ázsia, kelet és nyugat találkozásánál fekszik. Rendkívül változatos felszíni formák találhatók az országban, óriási kiterjedésű alföld van a Duna mentén, 2000 méter feletti csúcsok az ország belsejében, a tengerparti területeken pedig gyönyörűen keveredve hegyek és síkságok váltják egymást. Sajnos az ország elmaradottsága miatt a gyönyörű területek és az igen értékes élővilág védelme nem megoldott, számos ritka állat- és növényfajtát kipusztulás fenyeget. Állandó fenyegetést jelent a Kozloduj atomerőmű, amelyet a tudósok a világ legveszélyesebb erőművének tartanak, és melynek bezárását immár évek óta hiába kérik a nyugati politikusok.

Látnivalók:

Szófia a 2. világháborúban szinte teljesen elpusztult. Az újjáépítés meglehetősen felemásan sikerült. A belváros rendkívül hangulatos, kávéházak és éttermek sorakoznak a rendezett sétálóutcákon kellemes kikapcsolódást nyújtva a tehetősebb helyieknek és a turistáknak. A külső kerületek a sztálinista korszak förtelmes stílusát követik, a 40 évvel ezelőtt emelt panelrengeteg a kosz és a szegénység világa. Jobb, ha ezeket a részeket csak a távolból csodáljuk. A belvárosban járva ne felejtsük el megtekinteni a Szvete Nedelja dómot, a Szent Péter templomot és a Nemzeti Történelmi Múzeumot. A belváros ellentétes oldalán van az

Alexander Nevski templom, és a volt pártház, amely manapság szórakozóhelyeirol híres. Szófiától mindössze 10 kilométerre fekszik a Vitosa hegység, amely télen kedvelt síterep, nyáron pedig a túrázók célpontja. Inkább hétköznapon keressük fel, hétvégén ugyanis megrohamozzák a friss levegőre vágyó szófiaiak.

Rila-hegység Bulgária legmagasabb hegysége, ha elég erősnek érezzük magunkat, vágjunk neki a majdnem 3000 méter magas csúcsoknak, nem fogjuk megbánni. A Rila kolostor megtekintése turisták ezreinek kötelező programja. Gyönyörű temploma 1200 vallási freskót és egy 36 bibliai jelenetet bemutató ikonosztázt rejt. A múzeumok a kolostor életének és a vallási kegytárgyaknak a bemutatása mellett megismertetik az érdeklődőket az ország hagyományaival is.

Veliko Tarnovo a legtöbb történelmi emlékkel büszkélkedhető bolgár város. A város szikláira épített fellegvárból és a nemrég felújított Nagyboldogasszony templom tornyaiból pazar kilátás nyílik a városra és a cárok valamikori lakóhelyének a romjaira.

Neszebár a Napospart legrégebbi települése, szűk, romantikus utcáin egy kiadós fürdőzés után kellemes sétákat tehetünk. Szinte minden utcájában lehet pici, egészben sült tengeri halat venni, érdemes megkóstolni. Nyáron a tengerpart, télen az ország belsejében található hegyek kínálnak remek lehetőségeket az aktív pihenést kedvelőknek. A legnagyobb síterepek Borovecben vannak, a sípályák itt novembertől áprilisig remek állapotban találhatók. A már említett Vitosa meglehetősen túlzsúfolt, a Rodope pályái pedig elég egyszerűen felszereltek.

Gasztronómia

A bolgár konyha leggyakrabban használt alapanyagai a hús, a burgonya, a bab és a tengerpart közelében a hal. Fenséges saláták várják a koleszterinszintre jobban odafigyelő turistákat. Nagyon vigyázzunk a vizespohárban felszolgált likőrökre, amilyen finomak, olyan alaposan tudják felkavarni az ember érzéseit. Reggelire általában kenyeret, sajtokat és finom helyi tejfölöket szolgálnak fel.

Ünnepek, rendezvények

A négy nagy hivatalos ünnep, az Újév, a Felszabadulás Napja (március 3.), a Cirill Írás Ünnepe (május 24.), és a Karácsony mellett rengeteg hagyományos népi ünnepet rendeznek Bulgáriában. A borászok tradicionális ünnepe a Trifon Zarezan február 14-én, amikor a bortermelők borral locsolják meg a tőkéket a nagyobb termés reményében. A Koprivstica Folklór fesztivál a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű rendezvénye, 4 évente több mint 4000 versenyző gyűlik itt össze, hogy összemérje egymással tánc- és énektudását. Különös ördögűző fesztivál részesei lehetünk, ha elutazunk a 2 évente megrendezésre kerülő perniki fesztiválra. A gyönyörű rózsáiról híres karlovoi térségben minden év júniusának első vasárnapján rendezik a színpompás Rózsafesztivált.

A Magyar Köztársaság nagykövetségének címe: Szófia, 6. Septemvri 57.

Konzuli félfogadási idő a szófiai magyar nagykövetség épületében: Hétfőn – szerdán – pénteken: 9-11 óráig.

A nagykövetség az alábbi telefonszámokon érhető el munkaidőben: Magyarországról: 00359-2-963-1135, 00359-1-963-1136, 00359-2-963-3143. Bulgáriából: 963-1135, 963-1136, 963-3243.

A nagykövetség állandó ügyeletének mobil telefonszáma: Magyarországról: 00359-88-813-080 Bulgáriából: 088-813-080

A nagykövetség konzuljának mobiltelefonszáma: Magyarországról: 00359-88233156 Bulgáriából: 088-233-156